Jaký význam má zdaňovat veškerou naši snahu a majetek?

Důvodem existence daní je nutnost získat prostředky pro veřejný sektor k financování funkcí státu a veřejné správy. Tyto služby mohou být z daní financovány buď úplně nebo mohou daně doplňovat individuální pojištění či spoření, které jsou však někdy nařízeny zákonem a jsou tedy do jisté míry další formou zdanění.

Přímá daň je zákonem určená povinná platba do státního rozpočtu, která se od nepřímé daně liší skutečností možné přesné definice subjektu, jenž bude tuto daň platit. Její výše bývá stanovována z majetku tohoto subjektu nebo z jeho příjmů.

CO PLATÍME

Daň z příjmů fyzických osob
Daň z příjmů právnických osob
Daně majetkové
Daň z nemovitých věcí
Daň z nabytí nemovitých věcí
Silniční daň

Z médií

Květen 29, 2014

Živnostníku, (o)třes se!

Ministr financí navrhl zrušení základní daňové slevy – ve výši zhruba pětadvaceti tisíc – na poplatníka pro všechny, kdo využívají výdajové paušály. Tedy pro víc než půl milionu živnostníků. Současně se chtěl zasadit o to, aby tito živnostníci mohli znovu začít uplatňovat slevu na dítě a na manželku/manžela, které jim pro změnu upřel Babišův předchůdce v úřadě Miroslav Kalousek. Jenže to byla pro živnostníky, kteří si umějí dát dohromady dvě a dvě, jen chabá náplast – především pro ty, kteří ženu, muže ani děti neživí.

Červen 02, 2014

Brusel doporučuje Česku zjednodušit daně

Zjednodušení daňového systému by mělo snížit náklady na výběr daní, při kterém komise doporučuje více se soustředit na daň z přidané hodnoty. Daň z příjmů by prý bylo dobré lépe sladit se zdravotními a sociálními odvody. Bod doporučení týkající se daní zmiňuje také potřebu snížit vysoké daňové zatížení práce, především pro nízkopříjmové skupiny. Zdanění by se prý mělo přesunout do oblastí, které méně poškozují růst, zmíněny jsou ekologické daně či daň z nemovitosti. Dokument zmiňuje také potřebu dalšího snižování rozdílů zdanění mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými.

December 12, 2012

Slovensko má daň speciální, progresivní i minimální. Česko je chce taky

"Sebrali jsme zkrátka těm, kteří na to měli," tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES slovenský ministr financí Peter Kažimír (SMER-SD). Dobře vydělávající Slováky zasáhlo zvýšení stropů na pojistné a zavedení progresivní daně, z výdělků do zhruba 90 tisíc českých korun odvádějí 19 procent, nad tuto hranici 25 procent. Živnostníkům se zvýšil vyměřovací základ pro platbu daně a zároveň se jim výrazně zúžila možnost uplatňovat výdajové paušály – maximálně 11 tisíc korun měsíčně.

Co umíme

Jak správa daní funguje

Celé dějiny lidstva jsou o výběru daní. Starověké říše se hroutily, když výběr daní destruoval ekonomiku a lidé ztatili loajalitu ke svému státu. Antický Řím neuměl na sklonku své vlády vybrat daně a naopak platil tributy loupeživým barbarům. Rozdíl mezi nimi a současným státem je v tom, že barbaři nepotřebovali zmocňovací zákon, aby si vzali váš majetek

Francouzská revoluce byla obyčejnou daňovou revoltou třetího stavu. Stále se zvyšující daně a prohlubující státní dluh přivedly pod gilotinu samotného francouzského krále. V dnešní době ležíme pod daňovou gilotinou my sami.