Jaký význam má zdaňovat všechny naše potřeby zatím kromě vzduchu?

Nepřímá daň je taková daň, kterou státu platí jiná osoba (plátce) než ta, která je této dani podrobena a na kterou účinky daně dopadají (poplatník). Označuje se také jako daň ze spotřeby, neboť daň je zahrnuta v ceně zboží nebo služeb nakupovaných poplatníkem, který tedy tuto daň hradí v rámci úhrady své spotřeby a státu pak daň zaplatí příslušný obchodník.

Nepřímá daň může být selektivní jako spotřební daň, která se týká pouze vybraných druhů zboží, nebo univerzální jako daň z přidané hodnoty, která se týká veškerého zboží.

CO PLATÍME

Daň z přidané hodnoty úplně na všechno zboží, co kupujeme
Spotřební daně na tabák, alkohol a pohonné hmoty
Ekologické daně ze zemního plynu, tuhých paliv, elektřiny

Z médií

Květen 29, 2014

Živnostníku, (o)třes se!

Ministr financí navrhl zrušení základní daňové slevy – ve výši zhruba pětadvaceti tisíc – na poplatníka pro všechny, kdo využívají výdajové paušály. Tedy pro víc než půl milionu živnostníků. Současně se chtěl zasadit o to, aby tito živnostníci mohli znovu začít uplatňovat slevu na dítě a na manželku/manžela, které jim pro změnu upřel Babišův předchůdce v úřadě Miroslav Kalousek. Jenže to byla pro živnostníky, kteří si umějí dát dohromady dvě a dvě, jen chabá náplast – především pro ty, kteří ženu, muže ani děti neživí.

Červen 02, 2014

Brusel doporučuje Česku zjednodušit daně

Zjednodušení daňového systému by mělo snížit náklady na výběr daní, při kterém komise doporučuje více se soustředit na daň z přidané hodnoty. Daň z příjmů by prý bylo dobré lépe sladit se zdravotními a sociálními odvody. Bod doporučení týkající se daní zmiňuje také potřebu snížit vysoké daňové zatížení práce, především pro nízkopříjmové skupiny. Zdanění by se prý mělo přesunout do oblastí, které méně poškozují růst, zmíněny jsou ekologické daně či daň z nemovitosti. Dokument zmiňuje také potřebu dalšího snižování rozdílů zdanění mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými.

December 12, 2012

Slovensko má daň speciální, progresivní i minimální. Česko je chce taky

"Sebrali jsme zkrátka těm, kteří na to měli," tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES slovenský ministr financí Peter Kažimír (SMER-SD). Dobře vydělávající Slováky zasáhlo zvýšení stropů na pojistné a zavedení progresivní daně, z výdělků do zhruba 90 tisíc českých korun odvádějí 19 procent, nad tuto hranici 25 procent. Živnostníkům se zvýšil vyměřovací základ pro platbu daně a zároveň se jim výrazně zúžila možnost uplatňovat výdajové paušály – maximálně 11 tisíc korun měsíčně.

Co umíme

Jak správa daní funguje

Celé dějiny lidstva jsou o výběru daní. Starověké říše se hroutily, když výběr daní destruoval ekonomiku a lidé ztatili loajalitu ke svému státu. Antický Řím neuměl na sklonku své vlády vybrat daně a naopak platil tributy loupeživým barbarům. Rozdíl mezi nimi a současným státem je v tom, že barbaři nepotřebovali zmocňovací zákon, aby si vzali váš majetek

Francouzská revoluce byla obyčejnou daňovou revoltou třetího stavu. Stále se zvyšující daně a prohlubující státní dluh přivedly pod gilotinu samotného francouzského krále. V dnešní době ležíme pod daňovou gilotinou my sami.